تبلیغات
عاقبت درس نخوندن

وسیله ای که مانیتور خود را به آن وصل می کنیم تا بتوانیم تصاویر سیستم خود را داخل مانیتور ببینیم کارت گرافیک است . البته لازم به ذکر است که کارت گرافیک فقط یک وسیله برای اتصال فیش مانیتور نیست بلکه بعضی از پردازشهای مربوط به تصاویر را نیز کارت گرافیک انجام می دهد .

یک کارت گرافیک از سه قسمت عمده تشکیل شده است

            1 ) – DAC

            2 ) – ADC

            3 ) – RAM

DAC : قطعه ای برای تبدیل سیگنالهای دیجیتال به آنالوگ می باشد ( DIGITAL- TO- ANALOG CONVERTER ) که در اصل خروجی سیستم به مانیتور است و مانیتور را به این قسمت وصل می کنیم .

ADC : قطعه ای برای تبدیل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال ( برعکس بالا ) می باشد (ANALOG –TO-DIGITAL  CONVERTER ) که در اصل ورودی سیستم ما می باشد یعنی می توانیم دوربین یا ویدئو به آن وصل کنیم . البته امروزه این قطعه کمتر بر روی کارت گرافیک وجود دارد بلکه این قطعه را بطور مجزا بر روی یک کارت نصب کرده با عنوان کارت CAPTURE می فروشند . به هر حال این قطعه یک ورودی تصویر برای سیستم است .

RAM : همانگونه که می دانیم هر پردازشی نیاز به حافظه دارد . چ.ن در کارت گرافیک هم عمل پردازش انجام می شود پس نیازمند حافظه هستیم که هرچه مقدار آن بیشتر باشد پردازش در سیستم ما راحت تر انجام می شود .

مقادیر مختلف حافظه بیانگر نوع کارت گرافیک ما می باشد . اینکه مثلا می گوییم کارت گرافیک 128 یا 256 منظور همان مقدار حافظه آن بر حسب مگابایت می باشد

همانگونه که می دانیم بسیاری از بازیهای رایانه ای دارای تصاویر سه بعدی است . یکی دیگر از وظایف کارت گرافیک ، تولید تصاویر سه بعدی است . چون این کار بسیار سخت است نیازمند تراشه و حافظه قوی دارد .اکثر کارتهای گرافیک امروزی توان تولید تصاویر سه بعدی را دارند . درجایی که کارت گرافیک ما توان کافی را برای تولید تصاویر سه بعدی نداشته باشد بعضی از نرم افزارها بصورت مجازی به کمک آن آمده و به همین دلیل در بعضی از بازیها همراه نصب بازی ، نرم افزار Direct X که یکی از این قبیل نرم افزارهاست نصب می شود .
برگرفته از وبلاگ قاجارگیر