تبلیغات
عاقبت درس نخوندن
ستنام آرورا مدیر عامل شرکت غذایی کوه نور هند که از صادرکنندگان عمده برنج هندی است، در پاسخ به خبرنگار سی ان بی سی که در باره وضعیت صادرات برنج باسماتی به ایران ، انتشار گزارش هایی در مورد تحریم این برنج در ایران، ادعای آلودگی آن به مواد سمی از جمله آرسنیگ و قیمت صادراتی این برنج پرسید، پاسخ داد: قیمت برنج باسماتی از ۹۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار در هر تن است و مشتریان ما این قیمت را پذیرفته اند. اما در مورد ایران باید گفت سابقه صادرات به این کشور فقط چهار سال است. ورود ما به بازار ایران تازه آغاز شده و رو به گسترش است. آن ها تردیدها و نگرانی هایی در مورد آرسنیک و مشکلات دیگر دارند اما آزمایش های ما نشان می دهد این محصول سالم بوده و مناسب مصرف انسانی است و هیچ مشکلی وجود ندارد. فقط از ناحیه ایران این مسائل مطرح شده است در حالی که هند به سراسر جهان برنج صادر می کند و هیچ مشکلی وجود ندارد.ما این موضوع را نشنیده ایم و ما هر نمونه ای را که آزمایش کرده ایم دیده ایم برای مصرف انسانی مناسب است و هیچ ردپایی از آرسنیک یا هیچ چیز دیگر در آن ها وجود ندارد.
مدیر عامل شرکت غذایی کوه نور در عین حال گفت: چنانچه ایران چیزی برای گفتن دارد دولت هند آماده است به آن توجه کند و اثبات کند که برنج صادراتی هند مناسب مصرف بوده و هیچ مشکلی ندارد.
این اظهارات در حالی صورت می گیرد که رییس مرکز تحقیقات کشاورزی پنجاب هند دو روز گذشته در واکنش به محدودیت واردات برنج ایران به دلیل آلودگی آن به سم آرسنیک اذعان کرده بود، مناطق زیادی از پنجاب مرکز اصلی آرسنیک، کادمیوم و سایر فلزات است و اگر در این مناطق کشت و زرع صورت گیرد، بی شک محصولات تولیدی شامل این ترکیبات سمی خواهد بود.
بهارواج تصریح کرده بود، مناطق زیادی در پنجاب وجود دارد که مرکز اصلی ارسنیک ، کادمیوم و سایر فلزات است . اگر در این مناطق کشت و زرع صورت گیرد ، بی شک محصولات تولیدی شامل این ترکیبات سمی خواهد بود . ما از کشاورزان می خواهیم تا در این مناطق کشت نکنند.
ستنام آرورا مدیر عامل شرکت غذایی کوه نور هند در بخش دیگری از این گفت و گو با اعلام اینکه صادرات برنج این شرکت ۳۰ درصد افزایش داشته است، به کشت رقم جدید برنج باسماتی اشاره کرد که به گزارش فارس احتمالا از نوع تراریخته می باشد و سرمنشاء کشف آلودگی برنج های هندی به مواد سمی در ایران بوده است.
آروا مدعی شد: از سال گذشته صادرات برنج باسماتی و محصول جدید ما موسوم به ۱۱۲۱رو به رشد گذاشته است. باسماتی مورد تمجید مشتریان ما در سراسر جهان قرار گرفته و به هر حال برنج باسماتی محصول مورد توجهی در جهان است و تجارت آن رو به گسترش است.
به گزارش فارس، اظهارات متناقض مسئولان هندی درباره آلودگی برنج می تواند حاصل احساس نگرانی صادرکنندگان برنج هندی نسبت به از دست دادن بازار پرمصرف ایران باشد و برخی گزارشها نیز حاکی از افت محسوس صادرات برنج هند به ایران است. بحث آلودگی برنج های وارداتی ایران طی روزهای اخیر به یک بحث داغ رسانه ای تبدیل شده است و در حالی که موسسه تحقیقات برنج کشور و موسسه استاندارد بر آلوده بودن این برنج ها به سم آرسینک و دیگر فلزها تاکید دارند، وزارت بهداشت این مساله را رد کرده است و بر همین اساس کمیسیون کشاورزی مجلس در جلسه ای که با مسئولان زیربط داشته است، مهلت یک هفته ای تعیین کرد تا این برنجها مورد آزمایش مجدد قرار گیرند و نتیجه نهایی اعلام شود.