تبلیغات
عاقبت درس نخوندن

توضیحات اولیه در مورد بازی :

سبک Strategy یکی از پر طرف دار ترین سبک ها می باشد که همه ان را دوست دارند و به ندرت کسی را می شود پیدا کرد که اصلا به این سبک علاقه نداشته باشد زیرا در این سبک هم کنترل راحت تر می شود و هم این که شما به جایی این که فقط با یک یا چند فرد مرحله ها را رد کنید (مانند بازی های اکشن یا اکشن ادوانچر) دسته جمعی و یا یک لشگر می روید که این خود یک علاقه ای را به فرد القاع می کند . یک بازی دیگر در این سبک ارائه شد که انفاقا نسخه های زیادی دارد که این نسخه اخرش تا الان می باشد که تا الان پرفروش ترین بازی در این سبک قبل از Company Of Heroes می باشد . در این بازی بر خلاف نسخه های قبل که همه چیز واقعیت داشت و در مورد جنگ های صلیبی ای بود که درش افسانه و اسطوره ای نبود و فقط سربازان بودند و پادشاه . ولی در این نسخه همچین چیزی نمی باشد . در این نسخه که Stronghold Legends نام دارد شما می توانید هم سرباز تولید کنید هم پادشاه هم هیولا هم اژدها !!!! به نابر این شما در یک مملکت فقط یک پادشاه ندارید بلکه یک پادشاه بزرگ دارید و چند پادشاه که در جنگ ها شرکت می کنند . این بازی رو دیگر مانند بازی Stronghold 2 نپیچوندن که برای تدارک یک مهمانی باید غذای و اینا تهیه کنید و نمی دونم دوشیزه داشته باشید و این ها ... در این نسخه شما می توانید یک اشپزخانه و چند نوع غذای مهمانی درست کنید ولی از مهمانی خبری نیست بلکه شما با بالا بردن درجه غذای در آشپزخانه می توانید امتیاز کسب کنید که با همین امتیاز ها است که شما قهرمان و اژدها می توانید تولید کنید . در بازی شما برای تفریحات نیز فقط می توانید یک کلیسا بزنید و برای کلیسا یک شمع درست کن بزنید ! دیگر مثل نسخه قبلی نیست که شما باید موم بزارید بعدش یک شمع خونه هم بزارید بعدش یک کلیسا بزنید . در این بازی شما نمی توانید دوشیزه ای را به عقد خود در اورید زیرا به قول سازندگان بازی این بازی فقط برای جنگ تولید شده است و بس ...

 

گرافیک کلی :

این بازی را با 6 نوع گرافیک می توانید بازی کنید که هر کدام که سیستمتان می خورد را می توانید امتحان کنید که این ها عبارت دست از :

Lowest .1 : گرافیک خیلی پایین
Low .2: گرافیک نسبتا پایین
: Medium .3گرافیک متوسط
4. High : گرافیک بالا
Highest .5 : گرافیک و کیفت خیلی عالی
Custom .6 : گرافیک متناسب با سیستم

که هر کدام از این ها در گرافیک بازی نقش بسزایی دارد ، به این صورت که در گرافیک خیلی پایین شما پای سربازتان را یک اتوانه با کمی انعطاف می بینید و همین طور آزدها را به صورت یک اسباب بازی سبز رنگ (البته اجزای صورت جاشان هستند) ولی در گرافیک و کیفیت خیلی عالی این گونه نیست . گرافیک بازی به حدی افزایش پیدا می کنه که شما تک تک پولک های ریز اژدها و تغییر رنگ سر آزدها با دمش و سایه اندازی ساختمان ها و ... را به خوبی مشاهده می کنید که این خودش یک قدم به سمت اوج برای شرکت Fire Fly است زیرا با این کارش کاری کرده است که بیشتر سیستم های متوسطه نیز بتوانند این بازی را اجرا و از آن لذت ببرند ! و حالا می پردازم به جزئیات گرافیک :

گرافیک و اجزای ساختمان ها و برج ها :

منظورم از ساختمان ، قلعه اصلی می باشد . شما از قلعه اصلی فط دیوار ها و در ورودی اش و سقفش را می بینید ولی نمی توانید مانند نسخه 2 این بازی درونش هم ببینید ! شرح گرافیک قلعه اصلی : به این صورت می باشد که یک ساختمان چهار گوش می باشد که اجر های ساختمان به دقت بر روی هم سوارند و حتی خط موازی بودن اجر ها نیز معلوم است . بالای قلعه سقف های شیپوری ای است که ان هم مانند اجر ها خطی که بین قطعات اهنش دارد معلوم است و جالب ایت که در گرافیک بالا قسمتی از ان نیز زنگ زده به نظر می اید . سایه قلعه بر روی زمین هم بسیار عالی طراحی شده است و این امر را می تواند در حرکت پرچم های رو سقف ها و همین طور حرکت سایه پرچم ها روی زمین مشاهده کرد . و حالا می رسیم به دیوار ها و برج ها : دیوار ها و برج ها از سنگ هایی ساف و اجری شکلی درست شده اند که به صورت جدول خیام گزاشته می شوند تا دیوار به صورت محکم تری به پا بایستد و در بازی نیز نط بین سنگ ها نیز معلوم است و در موقع بر خورد سنگ منجنیق به دیوار نیز به خوبی دیوار خرد می شود و قطعاتش حتی سربازان را مجروح می کند و به این گونه می باشد که اگر منجنیق سنگش را پرتاب کند اول بالای دیوار و سپس کمی پایین تر تا این که کلا دیوار نالود شود در مورد سایه اش هم بسیار جالب می باشد و به طوری که در خمی دیوار نیز سایه به صورت جالبی خم شده است و راه سایه در جای کم و زیاد شده است .

گرافیک و اجزای مزرعه ها و کارگاه ها :

هر کدوم از این مزرعه ها و کارگاه ها یک روال کاری دارند که ان ها را به خوبی نمایش داده است که من برای مثال چند نمونه اش رو به شما عرض می نمایم : برای مثال تولید پنیر رو مثال می زنم که یک مزرعه می باشد که درش گاو رو پرورش می دهند و سپس شیرش را می گیرد و پنیر درست می کند و سپس به انبار غذا می برد که ان را به این گونه بیان می کنم که وقتی شما آن را بنا می کنید یک گاو بسیار لاغر نیز همراه با ان پدید می آد و سپس دامدار می آد و در جایی می نشیند . بعد از چند لحظه گار لاغر کمی چاغ می شود و این روال طول می کشد تا این که گاو چاغ می شود و سپس دامدار شیر او را می دوشد و ... در کارگاه هم یک کار گاه سنگ و چوب را مثال می زنم : در این بازی بر خلاف بازی های قبلی شما هر وقت یه کارگاه چوب بزنید به جای این که یک نفر در ان کار کند سه نفر در ان کار می کند و هر کدام می روند و درختی را قطع کرده و سپس به کارگاه می اورند و بر روی دو چوب می گزارند و قطعه قطعه می کنند و به انبار منتقل می کنند . در کارگاه سنگ هم به این صورت است که یک نفر سنگ رو بر می دارد و روی سکو می گذارد نفر بعدی طناب را می کشد تا سنگ به نفر بعدی برسد و نفر بعدی سنگ را خرد کرده و مسئول حمل و نقل سنگ هم می آد آن سنگ را ور می دارد و با خود به انبار می برد .

گرافیک و اجزای انسان های معمولی و سربازان وقهرمان ها و اژدها ها :

چون بازی یک بازی جنگی استراتژیکی می باشد پس بر روی کسانی که جنگ می کنند باید کار زیادی شده باشد در این بازی نیز همین گونه می باشد و بر روی این ها کار شده است که از هر کدام مسالی زده و توضیح می دهم : از انسان های معمولی می توان یک کشاورز را مثال زد که صورت کاملا واضحی ندارد و حرکاتش انعطاف زیادی ندارد ولی بازی خیلی پیشرفت خوبی نسبت به نسخه قبلی دارد . سربازان نیر می توان گرز داران را مسال زد ان ها حرکات انعطاف پذیر تری دارند ولی در هنگام جنگ بیشتر حرکات به صورت تیکه تیکه صورت می گیرد مثلا برای یک شمشیر زن اول شمشیر به صورت عمودی می اید بعد افقی و سپس به صورت مورب می زند و بعد دوباره از اول ولی در کل بسیار جالب تر می باشد برای مثال در جنگهای صلیبی فقط یک ضریه بر سر برای گرز داران وجود داشت ولی در این نسخه 3 ضربه شده است . و حالا می رسیم به قهرمانان که اژدها ها هم یک نوع از همان ها هستند . در قهرمانان همه چی به خوبی رعایت شده است مانند حرکت و انعطاف پذیر ، مبارزه تن به تن ، استفاده از جادو و... که همه این ها با گرافیک خیلی خوب می توان مشاهده کرد .

موسیقی درون بازی :

یکی از بخش های مهم بازی همین موسیقی است که فوق العاده طراحی شده است . به طوری که در موقعی که شما در آستانه پیروزی هستید موسیقی تند می شود و در موقعی که تازه دارید قلعه می سازید موسیقی آرام و دلهره اوری وجود دارد و در موقع حمله به شما موسیقی تبدیل به موسیقی غمناک می شود . در کل اجزای موسیقی عبارت دست از ساکسیفون ، تبل ، تمپو ، فلوت ، ارگ ، پیانو و ... که بیش تر از همه صدای تبل و ارگ شنیده می شود . در اول بازی شما شاهد یک لود طولانی هستید که در آن بیشتر موسیقی درون بازی گزاشته می شود که از ان جا می توان به رمز موسیقی در بازی دست پیدا کرد .

صدا گزاری جنگ :

صداگزاری جنگ عبارت دست از صدا گزاری صدای پای سربازان ، زبات ، صدای درد و... . در بازی همه این صدا ها به خوبی کار شده است . برای مثال در حرکت صدای خش خش و بالا رفتن زره ها به صورت عجیبی به گوش می رسد و در موقع جنگ نیز به صورت بسیار عالی ای صدای صربه شمیشر به زره شنیده می شود که خود در نوع خود بسیار جالب می باشد و فرد را تحت تاثیر زیادی قرار می دهد . هیمن طور صدا اژدها در هنگاب پرتاب اتش و یا صدایش در موقع ابزار علاقه خود به نیرو های دشمن (این حرف من رو بر عکس بخونید) بسیار زیاد می باشد .

صداگزاری معمولی :

صداگزاری معمولی نیز عبارت دست از صدای مرغ و خروس و اینا در مزرعه و در حقیقت در قلعه شما که این نوع صداگزاری در نسخه های قبل نیز بسیار جالب طراحی شده بود و به این صورت می باشد که شما در قلعه یتان در کل صدای مرغ و خروس می اید و در بعضی مواقع صدای رهگزر و ... ولی در هر ساختمانی صدای مخصوص به خودش را دارد . برای مثال می توان به مغازه تولید زره اهنی اشاره کرد که اگر بر روی آن کلیک کنید صدای برخورد پتکی را به آهن می شنوید که بسیار جالی می باشد و در کارگاه سنگ نیز صدای کلیدن طناب و سپس صدای شکستن سنگ بگوش می رسد .

کنترل دوربین :

کنترل دوربین کار بسیار اسانی می باشد و می توان گفت که کنترل دوبین در این بازی از هر بازی دیگری راحت تر می باشد . زیرا شما هم می توانید به صورت مورب ببینید هم بصورت عمودی و این حالت ها را می توانید در هر جهتی که دلتان خواست مشاهده کنید . حرکات به این صورت می باشد : برای دور زدن دوربین با استفاده از Q و E و برای زوم نیز از Wheel موس می توان استفاده کرد . برای عمودی دیدن نیز باید از کلید Space استفاده کرد .

کنترل سپاه :

کنترل سربازان نیز کار سختی نمی باشد . شما می توانید با استفاده ترکیب کلید های Ctrl + X (X یک عدد است) سپاهتان را دسته بندی کنید و با کلیک بر روی هر شماره ای ارتش مورد نظرتان را انتخاب کنید . در بازی کنترل سپاه فقط در موقع حمله به قلعه ممکن است کمی سخت شود زیرا باید برای کنترل ان ها به خوبی آن ها را زیر نظر داشته باشید که این مشکل نیز به وسیله Space قابل حل است ...

هوش مصنوعی :

برای خودم این مبحث هوش مصنوعی در بازی Stronghold Legends بسیار زیبا می باشد زیرا به نظر خودم سری بازی های Stronghold بیشتر به سختیشان معروف هستند زیرا در همه مراحلش همه چیز بر الیه شماست . برای مسال در جنگ های صلیبی بیشتر مراحل شما یک نفر بودید دو دشمنان 2 یا 3 نفر پس این بازی نیز بازی بسیار سختی می باشد . هوش مصنوعی بازی فقط به خاطر تولید سربازان زیاد از طرف مقابل می باشد و چون سریع کار می کند ما از او عقب می افتیم و در حقیقت اولین حمله برای او می شود و در حقیقت ما بازی را در حال تقدیم به او هستیم که او حمله کرده ما را ضعیف کرده وسپس حمله اخر و می برد پس بیشتر در این بازی باید سرعت عمل داشته باشید تا تولید !

حرف آخر :

در کل بازی جالبی است و دارای همه چیز برای یک بازی خوب را بر عهده دارد . این بازی را هنوز سایتی نقد نکرده است و کسی بهش نمره ای نداده ولی من به او نمره می دهم و نمره هم بالا خواهد بود زیرا اعتقاد دارم که بازی ای که می کنم همیشه یهترین است زیرا اگر نبود نقدش را نمی نوشتم پس بهتر است شما نیز این بازی را تهیه و از ان لذت ببرید . این بازی در 3CD عرضه شده است . با تشکر که نقد من را مطالعه کردید ...

امتیازات خودم بازی :

هوش مصنوعی : 9
صداگذاری : 9.5
موسیقی : 8
گرافیک : 10
گیم پلی : 7.9
کنترل : 10
داستان : 7

منبع